Certyfikaty

Jak uczelnie mogą monetyzować mikropoświadczenia

Poznaj strategie i globalne przykłady, które pomagają zmieniać edukację.

Share on social media

Wraz z gwałtownie rozwijającym się rynkiem pracy i rewolucją technologiczną zmieniają się potrzeby studentów i pracowników dotyczące zdobywanych umiejętności. By sprostać oczekiwaniom rynku, uczelnie coraz częściej kładą nacisk na ofertę kursów doszkalających zwieńczonych mikropoświadczeniami. Kursy te, zwane również mikrokursami, zapewniają elastyczną ścieżkę kształcenia, skupiającą się na konkretnych zagadnieniach, dzięki którym uczniowie mogą podnieść swoje kwalifikacje. Ze względu na specyfikę tej formy nauki, uczelnie mogą dostarczać ją na szeroką skalę i czerpać z niej dodatkowe zyski, wykorzystując przy tym posiadaną już ekspertyzę.

Czym są mikropoświadczenia.

Mikropoświadczenie to dokument potwierdzający efekty uczenia się w małym wymiarze, m.in. w formie krótkich kursów. Przyjmuje ono formę cyfrowych certyfikatów potwierdzających nabyte kompetencje lub umiejętności. Mikropoświadczenia różnią się od tradycyjnych dyplomów i stopni naukowych tym, że są bardziej szczegółowe i często koncentrują się nie na całokształcie, ale na konkretnych umiejętnościach lub obszarach wiedzy.

Mikropoświadczenia wyróżniają się elastycznością i dopasowaniem do aktualnych potrzeb rynku pracy, obejmując nowe dziedziny i specjalistyczne umiejętności, które często nie są częścią tradycyjnych programów akademickich. Przykładem może być analityka danych czy marketing cyfrowy, które zapewniają konkretne kompetencje przydatne na rynku pracy. Mikropoświadczenia przynoszą korzyści zarówno uczącym się, oferując szybką ścieżkę rozwoju i zwiększając szanse na zatrudnienie, pracodawcom, umożliwiając dokładniejszą ocenę i wyższą jakość kandydatów oraz uczelniom, które dzięki nim mogą wzbogacić swoją ofertę.

Czy uczelnie mogą monetyzować mikropoświadczenia.

Unia Europejska stale podejmuje działania mające ułatwić uczelniom wyższym jak i instytucjom prywatnym wdrażanie kursów i promowanie uczenia przez całe życie. Rada UE w czerwcu 2022 roku przyjęła zalecenie dotyczące europejskiego podejścia do tego typu dokumentów, podkreślając ich użycie w instytucjach edukacyjnych oraz przedsiębiorstwach. W Polsce w 2023 roku Ministerstwo Edukacji i Nauki opracowało wytyczne dla szkolnictwa wyższego, wskazując na potrzebę dalszych konsultacji w tej kwestii, co potwierdza ich legalny status w naszym kraju.

Obecne ramy prawne dotyczące mikropoświadczeń wydane przez Unię Europejską czy też wytyczne Ministerstwa Edukacji i Nauki w Polsce nie zabraniają pobierania opłat za przeprowadzanie kursów, testów oraz wystawianie mikropoświadczeń. Dla uczelni wyższych oraz innych dostarczycieli tego rozwiązania oznacza to, że monetyzacja może obejmować kursy poprzedzające wydanie mikropoświadczenia, testy sprawdzające wiedzę lub umiejętności jak i same wydanie elektronicznego certyfikatu. Takie ramy prawne umożliwiają wiele form monetyzacji mikrokursów.

Jak uczelnie mogą skutecznie monetyzować mikropoświadczenia?

Strategie monetyzacji mikropoświadczeń.

Istnieje rosnące zapotrzebowanie na naukę w formie krótkich kursów doszkalających, zwłaszcza wśród profesjonalistów, którzy muszą szybko podnosić swoje kwalifikacje. Uzyskiwanie mikropoświadczeń idealnie wpisuje się w ten trend. Uniwersytety, dzięki swoim zasobom i ekspertyzie, mogą z łatwością wejść w tę przestrzeń rynku edukacyjnego. Wśród obiecujących kierunków monetyzacji krótkich form edukacji można wyróżnić:

1. Oferowanie płatnych kursów z mikropoświadczeniami.

Uczelnie mogą tworzyć i sprzedawać specjalistyczne kursy, które pozwalają na uzyskanie mikropoświadczeń. Programy tych kursów mogą być bardziej elastyczne niż tradycyjne programy akademickie i skupiać się na konkretnych umiejętnościach, co sprawia, że przyciągają studentów poszukujących szybkich sposobów na zdobycie nowych kwalifikacji. Ponadto ze względu na specyfikę tej formy nauki, uczelnie mogą wdrażać ją na masową skalę, co otwiera drogę do dodatkowych przychodów.

2. Partnerstwa z firmami i organizacjami branżowymi.

Szkolenia korporacyjne zwieńczone mikropoświadczeniem otwierają szansę dla uczelni i instytucji szkoleniowych na monetyzację mikropoświadczeń. Wiele firm przeznacza znaczną część budżetu na programy szkoleniowe i rozwojowe dla swoich pracowników, które mają wspierać ekspertyzę jak i retencję pracowników. 

Dostawcy mikropoświadczeń mogą współpracować z firmami dostarczając szkolenia korporacyjne spersonalizowane do potrzeb danego sektora. Dodatkowo, współprace z firmami, uczelnie wyższe mogą dostarczać kursy skupiające się na konkretnych potrzebach rynku pracy, zapewniając, że absolwenci będą gotowi do podjęcia pracy na konkretnym stanowisku. Takie partnerstwa mogą generować przychody zarówno od pracodawców, jak i osób, które chcą poszerzyć wachlarz swoich kompetencji i awansować na wyższe stanowisko.

Dzięki promowaniu mikrokursów jako elastycznego rozwiązania szkoleniowego dla firm, uczelnie mogą zabezpieczyć duże kontrakty, zapewniając sobie stałe źródło przychodów. Ponadto oferowanie kursów może pomóc uczelniom w zdobyciu reputacji liderów w dziedzinach specjalistycznych, co dodatkowo może wpłynąć na umocnienie prestiżu uczelni.

3. Platformy e-learningowe i model subskrypcyjny.

Mikrokursy, jako forma edukacji “just in time”, z definicji powinny być łatwo dostępne dla uczniów wtedy kiedy ich potrzebują. Dostarczanie kursów w formie online na platformach e-learningowych idealnie wpisuje się w tę definicję. Przeprowadzanie asynchronicznych kursów w formie online umożliwia uczelniom dostarczanie edukacji na większą skalę. 

Korzystając z tej formy mikrokursów, wdrożenie modelu subskrypcyjnego w zamian za dostęp do szerokiej gamy kursów, podobnie jak w przypadku serwisów typu Udemy, Coursera czy edX, może być trwałym źródłem przychodów dla uczelni a tym samym dawać uczącym się elastyczność w wyborze kursów zgodnych z ich potrzebami.

4. Integracja mikropoświadczeń z tradycyjnymi programami akademickimi.

Mikropoświadczenia mogą być również wykorzystywane jako narzędzie zachęcające do nauki w ramach tradycyjnych programów akademickich. Studenci mogą uzyskiwać mikropoświadczenia za zaliczanie konkretnych modułów czy kursów w trakcie trwania studiów, co może przyczyniać się do zwiększonej świadomości o mikrokursach w ofercie uczelni, tym zamym zwiększając prawdopodobieństwo powrotu uczniów na kursy doszkalające lub studia drugiego stopnia. Czynności związane z budowaniem zaufania i świadomości wśród uczniów mogą prowadzić do zwiększenia przyszłych przychodów uczelni. 

Dodatkowo szczególnie atrakcyjną cechą mikropoświadczeń jest ich możliwość łączenia w większe kwalifikacje. Uczelnie mogą oferować je jako część modułowej ścieżki edukacyjnej, gdzie kilka mikropoświadczeń może prowadzić do pełnego dyplomu. Takie działania pozwalają uczącym się gromadzić mikropoświadczenia, by z czasem mieć możliwość zamienienia ich na poczet większych kwalifikacji, takich jak dyplom czy stopień naukowy.

Mikropoświadczenia mogą być częścią większego ekosystemu edukacyjnego, w którym uczelnie mogą zachęcać studentów do powrotu po kolejne kursy, tworząc tym samym powtarzalne strumienie przychodów. Jest to również korzystne dla studentów, którzy nie mogą sobie pozwolić na pełnoetatowe studia, dając im możliwość ukończenia ich w przyszłości partiami.

Przykłady monetyzacji mikropoświadczeń na świecie.

Chociaż mikropoświadczenia stosunkowo niedawno zaczęły być popularne na szeroką skalę, wiele instytucji wdraża je komercyjnie w swoją ofertę edukacyjną, m.in:

  • EuroTeQ: Kilka europejskich uniwersytetów technicznych rozpoczęło współpracę między sobą, aby zaoferować wybrane mikropoświadczenia studentom i profesjonalistom, tworząc inicjatywę EuroTeQ. Wśród uczestników są m.in. CTU (Czeski Uniwersytet Techniczny w Pradze), DTU (Duńska Politechnika), L'X (École Polytechnique we Francji), TalTech (Politechnika w Tallinie), TU/e (Politechnika w Eindhoven) oraz TUM (Politechnika w Monachium).
  • ESCP Business School: Uczelinia monetyzuje mikropoświadczenia, włączając je do szerszych programów edukacyjnych, co pozwala uczestnikom na stopniowe zdobywanie kwalifikacji aż do uzyskania pełnych dyplomów. Te krótkie kursy, skoncentrowane na konkretnych umiejętnościach, skierowane są do profesjonalistów i studentów, którzy potrzebują uzupełnienia swoich kompetencji bez angażowania się w długoterminowe programy. Dodatkowo ESCP nawiązuje współpracę z firmami, oferując dostosowane programy, które pomagają firmom w rozwijaniu kompetencji ich pracowników.

Czy uczelnie powinny monetyzować mikropoświadczenia?

Mikropoświadczenia stanowią nowoczesne rozwiązanie, które może odmienić sposób, w jaki uczelnie monetyzują posiadaną ekspertyzę. Rosnąca popularność mikrokursów wynika z potrzeb rynku pracy i oczekiwań studentów oraz pracodawców, którzy poszukują szybkich i elastycznych form podnoszenia kwalifikacji. Uczelnie, które potrafią dostosować swoją ofertę edukacyjną do tych trendów, mają realną szansę na zwiększenie swoich przychodów, a jednocześnie wzmocnienie swojej pozycji jako nowoczesnych instytucji edukacyjnych.

Oferując specjalistyczne kursy, współpracując z partnerami branżowymi i wystawiając mikropoświadczenia zgodnie z najnowszymi standardami technologicznymi, uczelnie mogą skorzystać na stale rozwijającym się rynku edukacyjnym, skutecznie monetyzować mikropoświadczenia na skalę Europejską i podkreślać rangę wystawianych przez nich dokumentów.

Most popular
Subscribe to know first

Receive monthly news and insights in your inbox. Don't miss out!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.